top of page

Rysunek jest jednÄ… z najpopularniejszych technik artystycznych, dziÄ™ki której przy użyciu okreÅ›lonych narzÄ™dzi tworzy siÄ™ kompozycjÄ™ wizualnÄ… na danej pÅ‚aszczyźnie.  Podstawowym materiaÅ‚em rysunkowym byÅ‚ niegdyÅ› wÄ™giel drzewny, który sÅ‚użyÅ‚ przede wszystkim do szkiców, pobieżnych rysunków, a także do podmalowywania obrazów.

WykonujÄ…c szkic wÄ™glem nie trzeba byÅ‚o martwić siÄ™ o to, że wykonany nim zarys bÄ™dzie przeszkadzaÅ‚ w nastÄ™pnych fazach tworzenia – gdyż po okreÅ›leniu docelowej kompozycji pokrywaÅ‚o siÄ™ jÄ… tuszem lub atramentem, a resztÄ™ – w zasadzie nie potrzebnego już rysunku wÄ™glem – usuwaÅ‚o przy użyciu chorÄ…giewki z ptasich piór. WÄ™giel drzewny stosowany byÅ‚ aż do momentu wynalezienia w XIX wieku porÄ™czniejszych oÅ‚ówków grafitowych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów rysunku –  zostaÅ‚y one podzielone  ze wzglÄ™du na rodzaj materiaÅ‚u, którym siÄ™ rysuje.
SÄ… to:

  • rysunek wÄ™glem

  • rysunek wÄ™glem drzewnym natÅ‚uszczonym

  • rysunek oÅ‚ówkiem metalowym

  • rysunek oÅ‚ówkiem grafitowym

  • rysunek sangwinÄ… i kredÄ…

RRysunekds

Rysunek węglem

WÄ™giel drzewny – nazywany także wÄ™glem rysunkowym – jest jednym z najstarszych materiaÅ‚ów, jakie używane byÅ‚y przez artystów. Jest pochodzenia naturalnego wiÄ™c nie ma trudnoÅ›ci z jego pozyskiwaniem. Sprawdza siÄ™ w dziaÅ‚aniach plastycznych, gdzie ważne sÄ… szybkość czy wrażliwość kreski. DziÄ™ki temu używany jest do szkiców, w portretowaniu żywych modeli i czasem podmalówek. WÄ™giel drzewny używany byÅ‚ niemalże wszÄ™dzie i na każdym podÅ‚ożu – poczÄ…wszy od rysowania na Å›cianie, drewnie, pÅ‚ótnie po papier i pergamin – jednak przy papierze i pergaminie rysunek wzmacniany byÅ‚ oÅ‚ówkiem srebrnym, atramentem bÄ…dź farbÄ… za pomocÄ… piórka czy pÄ™dzla. Aktualnie podÅ‚ożem jest  zazwyczaj papier, który powinie być miÄ™kki, drobnoziarnisty lub o nieco szorstkiej powierzchni.

W dzisiejszych  można spotkać wÄ™giel w sztyftach o różnej gruboÅ›ci i twardoÅ›ci, które oczywiÅ›cie majÄ… wpÅ‚yw na rysunek, który chcemy wykonać. WÄ™giel ten powstaje w procesie suchej destylacji drewna. Do produkcji używa siÄ™ różnych gatunków drzew – może to być brzoza, orzech, lipa czy drzewa owocowe. Jednak warto pamiÄ™tać, że najlepszy wÄ™giel otrzymuje siÄ™ z gaÅ‚Ä…zek wierzby trójprÄ™cikowej  – ma on  intensywny odcieÅ„ czerni i odpowiedniÄ… do rysowania miÄ™kkość. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić dwa rodzaje wÄ™gla:

  •  otrzymywany z gaÅ‚Ä…zek ( Å›rednica ok. 3-4mm)

  •  otrzymywany z cienkich i okrÄ…gÅ‚ych drzazg drewna lub o przekroju kwadratowym (od 3- 6 mm)

Aktualnie wÄ™giel drzewny to wÄ™giel retortowy lub syberyjski wÄ™giel drzewny, który jest produktem sztucznym. Otrzymuje siÄ™ go z tworzywa drzewnego, które w postaci masy wtÅ‚aczane jest do metalowej formy, która nastÄ™pnie poddawana jest suszeniu na wolnym powietrzu, a także zwÄ™glaniu w retorcie. DziÄ™ki temu zabiegowi udaÅ‚o siÄ™ uzyskać wÄ™giel o intensywnym tonie, zwartej strukturze oraz – co bardzo ważne – siedmiu stopniach twardoÅ›ci.

Warto pamiÄ™tać, że o jakoÅ›ci wÄ™gla Å›wiadczy jego nasycenie, a wiÄ™c aksamitna czarna barwa i – o czym warto wspomnieć – Å‚atwość w usuwaniu Å›ladów.

Technika rysowania wÄ™glem jest stosunkowo Å‚atwa do nauczenia, aczkolwiek wymaga wielu ćwiczeÅ„. NarzÄ™dzie to pozwala na różne manewry – rysowanie szpicem sztyftu lub jego szerszÄ… stronÄ… . Warto pamiÄ™tać o tym, że twardsze gatunki wÄ™gla umożliwiajÄ… uzyskanie delikatnych kresek, podczas gdy miÄ™kkie kreski szerokie i intensywne – zbliżone sÄ… w wyglÄ…dzie do Å›ladów pÄ™dzla. Technika ta pozwala na uzyskanie wyjÄ…tkowych efektów Å›wiatÅ‚ocieniowych – znanych jako chiaroscuro – a także subtelnych przejść tonalnych. Uzyskiwanie póÅ‚tonów uzależnione jest od wprawy w posÅ‚ugiwaniu siÄ™ narzÄ™dziem, bowiem należy umiejÄ™tnie rozcierać wÄ™giel – przy pomocy np. wiszerów. Do  tego typu rysunku Å›wiatÅ‚o wprowadza siÄ™ za pomocÄ… biaÅ‚ej kredy lub farby, co daje fajny, kontrastowy efekt – ale także poprze ujmowanie i rozcieranie Å›ladów wÄ™gla. Efekt koÅ„cowy wymaga utrwalenia – zazwyczaj sÄ… to fiksatywy kupione – chociaż i samemu można takowe wykonać. W dawniejszych czasach przy mniejszych formatach wykonywano szybkie kÄ…piele w gumie roÅ›linnej lub klejach: skrobiowym albo zwierzÄ™cym. W przypadku wielkich formatów, papier przed przystÄ…pieniem do pracy na nim, nasÄ…czany byÅ‚ klejem, który nastÄ™pnie poddawany byÅ‚ dziaÅ‚aniu pary wodnej. W ten sposób uwalniajÄ…ce siÄ™ czÄ…steczki kleju utrwalaÅ‚y lotny wÄ™giel. Z utrwalaczem nie należy przesadzać, gdyż jego nadmiar może zaszkodzić pracy.

Aktualnie wÄ™giel dostÄ™pny jest w różnych rodzajach i wielkoÅ›ciach – te, które majÄ… ok 5mm Å›rednicy najlepiej sprawdzajÄ… siÄ™ przy mniejszych formatach, podczas gdy wÄ™giel o Å›rednicy 10-15 mm przeznaczony jest do dużych, a nawet wielkich formatów. WÄ™giel można temperować, umieszczać w specjalnych nasadkach ograniczajÄ…cych Å‚amliwość i brudzenie rÄ…k.

WÄ™giel drzewny natÅ‚uszczony jest odmianÄ… opisanego powyżej wÄ™gla, który powstaÅ‚ w wyniku różnych eksperymentów przeprowadzanych z chÄ™ci nadania sypkiemu i kruchemu wÄ™glowi drzewnemu wiÄ™kszej trwaÅ‚oÅ›ci. Chciano także wyeliminować z procesu twórczego problem utrwalania rysunku, które przeprowadzone bÅ‚Ä™dnie bardzo szkodziÅ‚o pracy. Na drodze doÅ›wiadczeÅ„ – poprzez nasÄ…czenie wÄ™gla drzewnego olejem schnÄ…cym – w koÅ„cu udaÅ‚o siÄ™ uzyskać materiaÅ‚/tworzyÅ‚o o nowych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach.

WÄ™giel drzewny natÅ‚uszczony oprócz walorów zwykÅ‚ego wÄ™gla drzewnego posiadaÅ‚ także gÅ‚Ä™bszÄ… i nasyconÄ… kreskÄ™, która po upÅ‚ywie okreÅ›lonego czasu zasychaÅ‚a – co ważne nie byÅ‚a podatna na zabieg rozcierania. Dlatego też wÄ™giel ten stosowany byÅ‚ chÄ™tnie przy rysowaniu aktów i portretów – szczególny rozkwit techniki przypada na XVII wiek. Jako podobrazie najchÄ™tniej stosuje siÄ™ miÄ™kki i chÅ‚onny papier, bez użycia zaprawy – chociaż czasem zauważa siÄ™ jej obecność. IstotnÄ… wadÄ… tego narzÄ™dzia jest jego natÅ‚uszczenie, bowiem gdy wÄ™giel wchÅ‚onie zbyt wiele oleju lub niedostatecznie wysechÅ‚ – oddaje go podÅ‚ożu – najczęściej papierowi -pozostawiajÄ…c nieestetyczne tÅ‚uste plamy. Warto pamiÄ™tać także, że  taki wÄ™giel przez dÅ‚uższy czas nie używany traci swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, w tym odporność na Å›cieranie. InteresujÄ…ce jest także to, że wiek XIX wÄ™giel drzewny zastÄ…piÅ‚ czarnym pastelem – co przyczyniÅ‚o siÄ™ do stopniowego wypierania techniki przez nowsze.

Rysunek węglem drzewnym natłuszczonym

Rysunek oÅ‚ówkiem metalowym

Do techniki rysunkowej zalicza siÄ™ także rysowanie oÅ‚ówkami metalowymi, które ze wzglÄ™du na rodzaj metalu podzielić można na:

  • oÅ‚ówek srebrny

  • oÅ‚ówek oÅ‚owiowy

  • oÅ‚ówek miedziany

  • oÅ‚ówek cynowo-oÅ‚owiowy

  • oÅ‚ówek żelazny

Do cech charakterystycznych tej techniki można zaliczyć precyzjÄ™ i wyrazistość kreski, która – jak czÄ™sto siÄ™ porównuje – zbliżona jest efektem do miedzioryty i akwaforty. NiegdyÅ› oÅ‚ówek metalowy należaÅ‚ do niezbÄ™dnika artysty – dziÅ› jest narzÄ™dziem zapomnianym i tak naprawdÄ™ niewiele osób wie o jego istnieniu. NarzÄ™dzie to stosowane byÅ‚o przede wszystkim do wykonywania szkiców lub podmalówek pod prace. Szczególnie chÄ™tnie używany byÅ‚ oÅ‚ówek oÅ‚owiowy pozostawiajÄ…cy po sobie chÅ‚odnÄ…, szarawÄ… barwÄ™ nawet na czystym, niepokrytym żadnÄ… zaprawÄ… podobraziu. Jednak należy pamiÄ™tać, że w przypadku oÅ‚ówków metalowych należy unikać niektórych metaloidów, takich jak siarki czy chlor, gdyż wykonany w tej technice rysunek może zbrunatnieć. Rzadko – aczkolwiek zdarza siÄ™ – rysunki wykonane oÅ‚ówkami metalowy stanowiÄ… dzieÅ‚o samo w sobie – najczęściej  sÄ… wykorzystywane do wykonywania rysunków pomocniczych.

Jako podobrazie najczęściej stosowane jest  drewno, pergamin, kość zwierzÄ™cÄ… i papier. Trzeba pamiÄ™tać, że twardy oÅ‚ówek srebrny na gÅ‚adkiej, papierowej powierzchni nie zostawiÅ‚by żadnego Å›ladu, tj. nie Å›cieraÅ‚by siÄ™ zostawiajÄ…c kreskÄ™. Wymaga zatem zastosowania okreÅ›lonej zaprawy o konsystencji rzadkiego ciasta, które przy pomocy szerokiego pÄ™dzla szczecinowego nakÅ‚ada siÄ™ na wygÅ‚adzony pumeksem i wypolerowany wczeÅ›niej papier lub pergamin. PoczÄ…tkowo warstwÄ™ zaprawy nakÅ‚adano wyjÄ…tkowo grubo, by w XVI staÅ‚a siÄ™ ona niemalże transparentna.

Åšlad po oÅ‚ówku metalowym na papierze jest zawsze ostry, subtelny, miÄ™kki, a także ma w sobie coÅ› z filigranu  – uważa siÄ™ technika ta bardziej podobna jest do techniki suchej igÅ‚y niż rysunku oÅ‚ówkiem grafitowym. PoczÄ…tkowo wszystkie rodzaje majÄ… takÄ… samÄ… szaroczarna barwÄ™, która ulega zmianie wraz z procesem utleniania siÄ™ metalu.

  • oÅ‚ówek srebrny – brunatnienie

  • oÅ‚ówek miedziany – żóÅ‚kniÄ™cie

  • oÅ‚ówek oÅ‚owiowy – szarzenie

  • oÅ‚ówek oÅ‚owiowo-cynowy – czernienie

  • oÅ‚ówek zÅ‚oty – czernienie lub brunatnienie (zależność od iloÅ›ci stopu, a także rodzaju przegrupowana siÄ™ z czasem czÄ…stek metalu na podobraziu.

Technika ta najlepiej sprawdza siÄ™ w niewielkich formatach, a także w pracach wymagajÄ…cych wybitnej precyzji. GÅ‚Ä™bsze tony można uzyskać tylko poprzez parokrotne pokrywanie tego samego miejsca, a ciemne pÅ‚aszczyzny przez silne zagÄ™szczenie kresek równolegÅ‚ych lub krzyżujÄ…cych siÄ™. Warto pamiÄ™tać, że rysunki te sÄ… bardzo trwaÅ‚e i niepodatne na Å›cieranie.

Technika ta najpopularniejsza byÅ‚a w XV i XVI wieku – w nastÄ™pnych stuleciach zainteresowanie niÄ… utrzymywane jest jedynie w Å›rodowiskach miniaturzystów, zÅ‚otników i srebrników. W dobie baroku umiÅ‚owanie do mocnego rysunku i barwnych podÅ‚oży spowodowaÅ‚o, że rysunek oÅ‚ówkiem metalowym zostaÅ‚ powoli wyparta, by tryumfalnie powrócić w wieku XVIII  i jego zainteresowaniu miniaturami z koÅ›ci sÅ‚oniowej i pokrytych zaprawÄ… papierach. Poza wspomnianÄ… miniaturÄ… omawiana technika byÅ‚a rzadko stosowana i dopiero w XIX wieku przypomnieli jÄ… na nowo prerafaelici.

Rysunek oÅ‚ówkiem grafitowym

OÅ‚ówek grafitowy – znany chyba każdemu z nas jest technikÄ… stosunkowo mÅ‚odÄ…, gdyż powstaÅ‚Ä… w poÅ‚owie XVI wieku. W czasie tym, bowiem do wyrobu trafiÅ‚ grafit, bÄ™dÄ…cy podstawowym skÅ‚adnikiem oÅ‚ówka grafitowego. PrzeÅ‚omem  w produkcji grafitu byÅ‚ rok 1664,  w którym to powstaÅ‚y kopalnie grafitu w  Borrowdale w hrabstwie Cumberland – dziÄ™ki temu Anglicy stali siÄ™ prawie wyÅ‚Ä…cznymi producentami tego rodzaju oÅ‚ówków. Od XVIII wieku zaczyna siÄ™ sporzÄ…dzać oÅ‚ówki z mielonego grafitu z siarkÄ… i spoiwem lub z kalafoniÄ…, woskiem i talkiem. Jednak dopiero w 1790 roku powstaÅ‚y oÅ‚ówki grafitowe w dzisiejszym ksztaÅ‚cie, tzw. grafit i Kaolin ( Czech Józef Hardtmuth lub Francuz MikoÅ‚aj Conte).

JeÅ›li chodzi o podÅ‚oże to niemalże zawsze i wyÅ‚Ä…cznie jest to papier we wszystkich odmianach i gatunkach – im silniejsza ziarnistość papieru tym ciemniejsza jest kreska zostawiona przez grafit. Warto pamiÄ™tać, że nie powinno siÄ™ stosować mocnego nacisku  na papier, gdyż jest to zawsze niekorzystne – struktura papieru ulega, bowiem zniszczeniu – gÅ‚ównie przez zerwanie wznisieÅ„ ziarn – odbiera to Å›wieżość kreskom, a także uniemożliwia przeprowadzenie wszelkich poprawek i korekt bez zniszczenia podÅ‚oża.
OÅ‚ówek grafitowy skÅ‚ada siÄ™ z:

rysik grafitowy + osłona

Rysik wykonany jest z drobno sproszkowanego i pÅ‚awionego grafitu oraz Å›rodka wiążącego – najczęściej szlamowanej (tj. pozbawionej piasku i wapna) glinki. SkÅ‚adniki te przy użyciu wody sÄ… ugniatane na stosunkowo gÄ™ste ciasto i formowane w metalowych formach – a nastÄ™pnie wykaÅ„czane  metodÄ… ceramicznÄ…. Na w koÅ„cu procesu powstaÅ‚y w ten sposób produkt osadzany jest w oprawie chroniÄ…cej przed zÅ‚amaniem.

OsÅ‚ona – wykonana jest najczęściej z drewna olchy, lipy lub klonu. OÅ‚ówki wysokiej klasy zaopatrzone sÄ… w oprawÄ™ z drewna miÄ™kkiego i nieÅ‚upliwego – np. cedru faÅ‚szywego lub jaÅ‚owca.

OÅ‚ówek grafitowy produkowany jest sztucznie z prasowanego grafitu – dlatego też mówiÄ…c o rysunku oÅ‚ówkiem należy podkreÅ›lić, że chodzi o technikÄ™ posÅ‚ugiwania siÄ™ oÅ‚ówkiem grafitowym. Ma on bardzo dużo możliwoÅ›ci walorowe i można za jego pomocÄ… osiÄ…gnąć bardzo wiele ciekawych efektów. Jest technikÄ… trudniejszÄ… niż wÄ™giel, gdyż wymaga zdecydowanie wiÄ™cej dyscypliny.

OÅ‚ówki grafitowe posiadajÄ… różne stopnie twardoÅ›ci, które oznaczane sÄ… za pomocÄ… miÄ™dzynarodowych symboli:

  • B – miÄ™kki

  • F – Å›rednio twardy

  • H – twardy

oraz dzięki systemowi liczbowemu (lub kombinacji obydwu)

  • 8 stopni miÄ™kkoÅ›ci – od B do B8

  • 10 stopni twardoÅ›ci – od H do H10

  • HB

Rysunek kredÄ… i sangwinÄ…

W przypadku techniki rysowania kredÄ… i sangwinÄ… powinno siÄ™ najpierw wyjaÅ›nić nieco mylÄ…cÄ… nazwÄ™ kreda, która odnosi nas w bezpoÅ›redni sposób do kredy naturalnej – czyli wÄ™glanu wapnia (CaCo3) – którym de facto nie jest. Omawiane przez nas materiaÅ‚y sÄ… barwnikami, które – podobnie jak pastel – majÄ… sÅ‚abo zwiÄ…zane czÄ…steczki. Zatem zarówno kreda, jak i sangwina tak naprawdÄ™ sÄ… sadzami – lub naturalnymi barwnymi ziemiami, które przystosowane zostaÅ‚y do celów artystycznych. Pod wzglÄ™dem fizycznym narzÄ™dzia te wykazujÄ… duże podobieÅ„stwo do wÄ™gla drzewnego, jednak sÄ… znacznie bardziej wytrzymaÅ‚e na czynniki mechaniczne. Kreda naturalna jest wapiennÄ… skaÅ‚Ä… osadowÄ…, powstaÅ‚Ä… na dnie zbiorników wodnych – stÄ…d też w jej skÅ‚ad wchodzÄ…: szczÄ…tki niewielkich organizmów morskich oraz Å›ladowe iloÅ›ci kwarcu, chalcedonu i opalu. DziÄ™ki temu, w zależnoÅ›ci od skÅ‚adu, skaÅ‚a ta może przybierać różne odcienie: Å›nieżnobiaÅ‚y, kremowy bÄ…dź szary.

W technice tej – jako narzÄ™dzie dodatkowe – stosuje siÄ™ metalowy uchwyt, który sÅ‚uży do zabezpieczania Å‚amliwej kredy czy sangwiny.  ChÄ™tnie stosowanym podÅ‚ożem jest najczęściej papier – biaÅ‚y lub barwiony, tektura czy nawet tkanina. Każdy z materiaÅ‚ów powinien być odpowiednio szorstki, tak by sypka kreda i sangwina mogÅ‚y na nich osiąść. W technice tej można stosować zaprawÄ™, jednak nie jest to konieczne. Zwyczajowo zaprawÄ™ stanowi cienka warstwa zmieszanego z klejem skrobiowym pumeksu.

Techniki te stosowane sÄ… przede wszystkim do szkiców i rysunków, warto jednak pamiÄ™tać, że poprzez wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci jakie posiadajÄ… znacznie mocniej dziaÅ‚ajÄ… malarskoÅ›ciÄ… niż rysunkiem. Stosunkowo czÄ™sto artyÅ›ci w obrÄ™bie jednej pracy Å‚Ä…czÄ… różne odcienie kredy i sangwiny, uzyskujÄ…c w ten sposób wrażenie wiÄ™kszej trójwymiarowoÅ›ci i oczywiÅ›cie malarskoÅ›ci. Niestety, materiaÅ‚y te – podobnie jak wÄ™giel – nie sÄ… trwaÅ‚e, przez co powinny być utrwalane za pomocÄ… różnych fiksatyw.

bottom of page